Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 35172

آداب نشستن و نوشتن

در این قسمت شما خواهید آموخت که برای زیبا نوشتن می بایست قواعد اولیه ای را رعایت نموده تا بتوانید به سادگی و دقت نگارش آسان و زیبایی داشته باشید.

از قدیم الایام مرسوم بوده است که برای انجام صحیح هر کاری آدابی را در نظر می گرفتند. این آداب مجموعه ای از تجربیات و تلاش هایی بود که در نهایت منجر به انجام صحیح و سودمند آن کار می شد تا جایی که روند اجرای آن کار را آسان تر و سریع تر می نمود. آدابی که در این جا تحت عنوان «آداب نشستن و آداب نوشتن» مطرح می گردد، مجموعه ای از تجربیاتی است که در کلاس های درس مدارس برای دانش آموزان و آموزگاران به دست آمده است.

 آداب نشستن:

1- پشت میز در حالی که پاها به عرض شانه ها باز هستند بایستید.

 

2- دست ها را جلوی بدن قرار دهید، به شکلی که انگار یقه ی کت را گرفته اید، انگشتان پایتان را ( در حالی که کف پایتان روی زمین است) حرکت دهید تا متوجه خوب قرار گرفتن آن روی زمین شوید.

 

3- در همین حالت بنشینید، دقت کنید کف پاها روی زمین قرار گرفته باشند و ران پا با ساق، زاویه 90 درجه بسازد.

4- هر دو دست را به صورت زاویه دار روی میز قرار دهید، بهترین حالت این است که بیش از دو - سوم ساعد روی میز قرار گیرد.

5- فاصله بدن تا میز به اندازه ی یک مشت باشد، با کشیدن یک نفس عمیق و رها کردن شانه ها به راحت ترین شکل ممکن بنشینید.

6- دفتر یا کتابتان را به سمت چپ بچرخانید (راست دست ها) تا در هنگام نوشتن نوک مداد یا خودکار دیده شود و حرکت در هنگام نوشتن کنترل گردد.

 7- برای برطرف کردن شکل کج نشستن چپ دست ها، از آنها بخواهید تا پاهایشان را مطابق شکل به سمت چپ منحرف کنند یا صندلی را به سمت چپ بچرخانند. با این کار مجبور می شوند تا شکل نشستن را تغییر دهند، در نتیجه شکل کج نشستن آنان برطرف خواهد شد.

 نکته: برای راست دستهایی که کج می نشینند نیز این کار را در جهت عکس می توان انجام داد.

آداب نوشتن:

1- ابتدا دو سطح جلوی مداد سه گوش را با دو انگشت شصت و اشاره بگیرید.

2- مداد سه گوش را کمی به سمت مچ دست برگردانید.

3- سطح زیرین مداد سه گوش را با انگشت وسطی ( که به اتفاق دو انگشت دیگر جمع شده است) مهار کنید. انگشتان دست را تا حد ممکن صاف نگاه دارید زیرا شکستگی در شکل انگشتان، فشار دست بر روی مداد را بیشتر و در نهایت روان نویسی و زیبانویسی را با مشکل رو به رو می کند.

4- در حین نوشتن ضمن رعایت آداب نشستن، گرفتن مداد به نرمی، تأکید ما بر استفاده از ابزار مناسبی برای نوشتن است که مانند نوشت افزارهای سه گوش، به خاطر شکل خاص آنها؛ نیاز به فشار کمتری در هنگام نوشتن دارند. در عین حال انگشت گذاری به سهولت بر روی آن انجام می شود و چرخش های ناخواسته در هنگام نوشتن در آن ها به حداقل رسیده و این فواید باعث ایجاد لذت در هنگام نوشتن برای دانش آموزان و استفاده کنندگان از نوشت افزارهای سه گوش می شود.

 تا اینجا شما با طریقه نشستن و آداب قلم به دست گرفتن آشنا شدید به همین راحتی همه چیز آماده است تا شما یک نوشتن آسان و زیبا را شروع کنید.

در اینجا به شما دوستان عزیز توصیه می گردد که برای بهتر نوشتن از کاغذهای چهارخط استفاده كرده تا اندازه درست حروف را بهتر یاد بگیرید.

شما می تونید از دکمه دانلود زیر برای گرفتن کاغذ چهار خط نمونه استفاده نماييد.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :